اگزما رو درمان کن..

اگزما، نوعی بیماری پوستی التهابی است.از علائم شایع آن ، خشکی پوست، قرمزی، خارش، سوزش ، پوسته ریزی و حتی زخم های سطحی است. علتقطعی این بیماری کاملا شناخته شده نیست ولی مجموعه ای از فاکتورهای ژنتیکی و عوامل محیطی در بروز این بیماری موثراست.
ژنتیک در بروز این بیماری بسیار موثر است ، به طوری که در بعضی از خانواده ها ، آسم و اگزما یک الگوی ارثی مشخص داشته و در اغلب افراد خانواده مشاهده می شود.
عوامل محیطی در بروز و تشدید این بیماری نقش به سزایی دارند به طوری که اجتناب از این فاکتورها ؛ می تواند در درمان بسیار موثر باشد.
از جمله عوامل محیطی می توان به تماس مکرر با آب، استفاده از صابون ها و شامپوهای صنعتی، مواد شوینده ، حلال ها و مواد شیمیایی اشاره کرد.
با شیوع پاندمی کرونا در سراسر جهان و توصیه به شست و شوی مکرر دستها با آب و صابون و ضد عفونی دستها با الکل، شیوع بیماری اگزما با رشد چشمگیری مواجه شد و زندگی بسیاری از افراد، تحت تأثیر قرار گرفت.
درمان اگزما:
در درمان اگزما، شناخت عوامل محیطی که منجر به تشدید علائم می شوند، بسیار مهم است. اولین راه و موثرترین راه ، دوری از این عوامل است.
پس شیوه زندگی خود را عوض کنید.
۱_استفاده از صابون های صنعتی را کنار بگذارید و از صابون های دست ساز استفاده کنید.در صابون های صنعتی معمولا از اسانس؛ رنگ و پارابن استفاده می شود که ممکن است باعث ایجاد حساسیت های شدید پوستی شوند.
۲_بعد از شست و شوی دستها از پن های اگزما یا روغنهای مخصوص استفاده کنید.
۳_از کرم های استروئیدی مانند بتامتازون، مگاکورت و.. فقط و فقط در صورت تجویز پزشک استفاده کنید.
۴_در فصل های سرد سال از دستکشهای کاموایی یا نخی گرم استفاده کنید.دستکش های پلاستیکی و چرمی گاها منجر به تشدید علائم اگزما خواهند شد.در هنگام شست ظرفها نیز ؛ ترجیحا یک دستکش نخی زیر دستکش نایلونی خود بپوشید.
۵_ اگر پوسته ریزی زیادی دارید، از اسکراب بدن استفاده کنید.
۶_ اگزما بیماری واگیردار نمی باشد پس نگران ابتلای اطرافیان از طریق تماس با پوست دست خود نباشید.
۷_در صورت هرگونه ترشح چرکی از زخمها؛ به پزشک مراجعه کنید.
۸_ اثر تغذیه بر بهبود اگزما هنوز مشخص نیست، اما همواره در رژیم غذایی خود میزان کافی از آب، ویتامین سی و ویتامین دی را بگنجانید.
۹_می توانید از بمب های مانیکور و پدیکور استفاده کنید زیرا علاوه بر نرم کردن پوست، خارش و التهاب پوست را نیز کمتر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *